Error loading page.
Try refreshing the page. If that doesn't work, there may be a network issue, and you can use our self test page to see what's preventing the page from loading.
Learn more about possible network issues or contact support for more help.

BILLED-BLADET

Uge 22 2025
Magazine

BILLED-BLADET er Danmarks royale ugeblad. Vi er det medie i Danmark, der har det tætteste forhold til den danske kongelige familie, som vi følger i tykt og tyndt; på job, på rejser, til fester og på ferier. Der er gods og guld i BILLED-BLADET, som altid er fyldt med eksklusive reportager på slotte, hos adelen og alle dem, som vi kender fra TV. Vi har store interviews med de danske stjerner, og vi er med, når de kendte holder barnedåb, bryllup og ikke mindst på den røde løber.

BEDER OM HJÆLP

HAR FUNDET DRØMMEBOLIGEN

PRINSESSEN OPTAGET I KRAKS BLÅ BOG

MEGET FORSIGTIG START • Der bliver passet godt på dronning Margrethe, efter at hun i begyndelsen af maj var indlagt. Den 22. maj kunne hun glæde sig over at modtage Bibelselskabets Pris 2025 i trygge rammer hjemme i Fredensborg.

DET HAR SKABT LYS OG GLÆDE

NYT FRA KONGERIGET

BILLED-BLADET

SÅDAN ÆNDREDE HUN KONGEHUSET • Den 24. maj var det præcis 90 år siden, dronning Ingrid blev gift med den danske kronprins, senere kong Frederik 9., og dermed blev dansk. Hun satte et vedvarende aftryk i det danske kongehus og hendes arv gavner stadig efterkommerne.

MAN MÅ GERNE KALDE MIG GAMMEL • Skuespiller Karen Lise-Mynster er blevet 73 år, men pension er ikke noget, hun drømmer om. Hun holder sig i gang med arbejde og træning, og for tiden kan hun ses som skatte-heltinden Inger Brøgger i “Andre folks penge”.

NY VÆRT PÅ SOMMERDRØMME

GODT NYT TIL SEERNE

ER GRÆSENKEMAND

ABBA I SORG

MOR FOR FØRSTE GANG

INGEN SLINGER I WIENERVALSEN • André Rieu har gjort klassisk musik tilgængelig for millioner verden over, spiller kun musik, han selv holder af og sætter en ære i at sammensætte et perfekt show. BILLED-BLADET har mødt dirigenten i hjembyen Maastricht, hvor han er i fuld gang med forberedelserne til årets turné.

SÅ ER DET RIGTIG SOMMER • Lune dage, blomster i flor, strandture, jordbær og is. Sommeren er snublende nær. Men hvornår er det egentlig rigtig sommer for dig? Det giver kendte navne et bud på her.

JEG ER BLEVET ONKEL TIL EN LILLE PIGE • Tv-vært, ejer af en cocktailbar og bestyrelsesmedlem i fodboldklubben FC Fredericia. Melvin Kakooza har et hav af titler på CV’et. For nylig blev en privat én af slagsen føjet til.

FEJREDE NATIONAL-DAGEN

HYGGE OG HOVEDBRUD

DRONNINGEN DUKKEDE OP PÅ TV • Modeskaber og drag queen Christer Lindarw blev overrasket af ingen ringere end Sveriges dronning, som han ofte har parodieret, da han var hovedperson i tv4-progammet “Vilket liv!”

KLAR TIL AT SIGE FARVEL TIL AXEL • Skuespilleren Morten Hee Andersen har det sidste års tid haft travlt med optagelserne til sæson 3 af “Carmen Curlers”, hvor han spiller iværksætteren Axel Byvang. Nu føler han sig klar til at lægge karakteren på hylden.

VI STOPPER PÅ TOPPEN

NU STARTER VI ET NYT KAPITEL • I 2015 var Jesper Vollmer tæt på at miste livet i en badeulykke i Thailand, der vendte op og ned på familiens liv. Først nu føler han og hustruen Annette Heick, at de er et godt sted. De har derfor valgt at sælge huset og begynde på en frisk.

HOROSKOP • Sådan bliver din uge

BILLED-BLADET ØNSKER TILLYKKE

BO SYNGER SIN FARS SANGE • Jodle Birges sange levere videre i sønnen Bo, der tjener til dagen og vejen ved at optræde med ”Rigtige Venner”, ”Tre hvide duer”, ”1000 røde roser” og alle de andre hits fra den elskede sanger.

EN HELT SÆRLIG TAK

KRAGERNE PÅ TUR • Reality Awards holdt sommerfest på Bakken for både nye og ”gamle” tv-stjerner, og mange af de medvirkende fra ”Kærlighed hvor kragerne vender” havde derfor taget turen østover.

IKONISKE KJOLER...

Formats

  • OverDrive Magazine

Languages

  • Danish